YABANCILARIN HAKLARI

Ilimizde ikamet eden, çalisan, ögrenci, daimi ikameti, haymatloz, mülteci, 1951 Cenevre sözlesmesine göre ikametli, gayri muntazam iltica talebi tetkik edilen yabanci ve geçici barinma gibi sahislar ikamet amirligine gönderilerek fisine bakilir, yabancinin adina dosyasi çiktiktan sonra arsivimizdeki ana dosyasi incelenerek sakincali durumu rastlanmadigi takdirde isleme baslanir.

Ilimiz Milli Egitim Bakanligina bagli okullarda, özel okullarda ve dil kurslarinda çalismak için yurdumuza gelen yabanci ögretmenler çalismaya baslamadan önce ilk olarak Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligindan alacagi belge eklenerek müracaat eder ve her yabanci için Içisleri Bakanligi ile yazisma yapilarak gelen emir dogrultusunda hareket edilir.

Ilimizde bulunan anonim veya limited sirketlerinde çalismak üzere yurdumuza gelecek yabancilardan çalisma vizesi ile yurdumuza gelmesi gerekir ve vizesine göre islem yapilir. Çalisma vizesi almadan gelenler Hazine Dis Ticaret Müstesarligi Yabanci Sermaye Daire Baskanligindan yabancinin adina çalisma izin alinir. Bu çalisma iznine istinaden Bakanligimizdan gelen emre göre islem yapilir. Bu emirde ikamet izni kisa süreli veya iki yil süreli verilir. Çalisacak yabanci veya is yeri hakkinda Bakanligimizca tahkikat istenildigi, bu tahkikatlarin bizzat subemiz personelince sirketlere verilerek gelen emre göre hareket edildigi sahsin ikamete baglandiktan sonra bütün evraklari arsivimizdeki ana dosyasina konularak muhafaza edilir.

Ilimizde faaliyet gösteren Turizm isletme belgesine haiz isyerlerinde çalisacak olan yabanci Dis Temsilciliklerimizden çalisma vizesi alarak yurdumuza gelmesi gerekir veya is yeri istenilen izni alir. Bu izine istinaden Bakanligimiz sakinca görmezse çalismak üzere ikametine izin verir.

Ilimizde ilk , orta, lise ve yüksek okullarda ögrenim gören ögrenciler Dis Temsilciliklerimizden ögrenci vizesi alarak yurdumuza gelirler veya ÖSYM imtihanina girerek herhangi bir yüksek okulu kazananlarin ögrenim vizesi, kazandi belgesini ibraz etmesi halinde subemizce yapilir. Okula bu vize ile kaydini yaptiran ögrenciler istenilen evraklar ile sahislar hakkinda Istanbul Bölge Daire Bakanligina, Güvenlik Sube Müdürlügüne ve adresinin bulundugu Ilçe Emniyet Müdürlügüne gerekli tahkikat yapilmak üzere yazilir.

Ögrenimini tamamlayip yüksek lisans, Doktora, Mastir yapacak ögrenciler ögrenimine bir yil ara vermeden müracaat etmesi halinde Bakanlik Emrine göre ikamet baglanarak Bakanligimiza bilgi verilir. Bir yildan fazla ara veren ögrenciler ise Yurt disindan alacaklari ögrenim vizesi ile gelmeleri gereklidir.

Ilimizde ilk, orta, liselerde ögrenim gören ögrencilerin yaninda kalmak isteyen anne ve babalarin durumlari Içisleri Bakanligina bildirilir ve gelen emre göre islem yapilir. Türk vatandasi bayanlar ile evli yabanci erkekler için her seferinde Bakanligimizca yapilan yazisma neticesinde gelen emre göre hareket edilir.

Türk vatandasi erkek ile evli yabanci bayanlara tamim emirler dogrultusunda ikiser yil ikamet verilerek sonucu Bakanligimiza bildirilir.

Haymatloz, mülteci, iltica talebi tetkik edilen yabanci tabiiyet durumu gayri muntazam, 1951 Cenevre sözlesmesine göre mülteci veya geçici dogrultusunda hareket edilir.

Turistik veya ziyaret maksadiyla ilimize gelenlerin vize süreleri bitiminde müracaat etmeleri halinde tamim emre uyanlarin bulunanlarin talepleri Bakanligimizla yapilan yazisma neticesi emir dogrultusunda belirlenir.

Haymatloz, mülteci ve 1951 Cenevre sözlesmesine göre mülteci sifati ile Ilimizde ikamet eden yabancilara mahsus pasaport talep ettiklerinde yapilan yazisma sonucu gelen emir dogrultusunda hareket edilir.

Ilimizde yapilan konferans, toplanti, konser, ögretmen ve ögrenci ziyaretleri ile Bakanligimiz emirleri ile vize alarak gelenlerin durum ve temaslarinin kontrol altinda bulundurularak gelis ve ayrilis tarihleri Bakanligimiza bildirilir.

Ilimize ticari amaçla (is görüsmesi yapmak üzere) gelen yabancilarin vizeleri tamim geregi Valilik onayi ile bir ay uzatilir.

Avrupa Topluluguna üye ülke vatandaslarinin Bakanlik emirleri ile bir fiil bes sene, diger ülke vatandaslarinin yeri sen yurdumuzda ikamet etmeleri halinde Valilik Onayi ile iki ?ser yil ikamet tezkeresi verilir.

VATANDASLIK MASASI

Vatandaslik masasinda Türk vatandasligina alinmak isteyen yabanci uyruklu sahislar ve Türk vatandasi iken baska bir ülke vatandasligina geçmek isteyenlere ilgili islemler yapilir.

Türk vatandasligina alinmak için ilk müracaat yurt disinda konsolosluklara, yurt içinde ise valilik havalesi ile il nüfus ve vatandaslik isleri müdürlüklerine yapilir. Yurt içinde vatandasligimiza müracaat eden yabanci uyruklu sahislarin evraklari Nüfus ve Vatandaslik Isleri Genel Müdürlügüne oradan Emniyet Genel Müdürlügü vasitasiyla subemize ulasir.

Emniyet Genel Müdürlügünden gelen evrakta sahis hakkinda gerekli güvenlik tahkikatinin yaptirilarak, neticenin ikamet durumu ile birlikte bildirilmesi istenmektedir.

Vatandaslik masasi, gelen bu emre istinaden;

1- Sahislari adreslerinden davet ederek önce Kimlik Tespiti ve Olay Yeri Inceleme Sube Müdürlügüne parmak izlerinin aldirilmasi için yazi ile gönderir.

2- Parmak izinden gelen sahislar subemiz Fis Tahdit Arsiv Büro Amirligine ilisik kaydi için gönderilir.

3- Yabanci ile Türkiye?ye ilk olarak ne sebeple, hangi tarihte, hangi hudut kapisindan giris yaparak geldigi, ülkemizde neye istinaden ikamet izni aldigi, ne kadar ikamet ettigi hususlarinda yazili mülakat yapilir.

GÖÇ MASASI

Göç masasinda, yurt disinda bulunan ve Türk soyundan olup Türk kültürüne bagli akrabalarinin yurdumuza serbestçe girebilmeleri için;

Göç Masasinda Yapilacak islemler sirasiyla,

1- Yurtdisinda bulunan yakinlarinin yurdumuza serbest göçmen olarak davet eden vatandaslarimiz ilk basvurularini Köy hizmetleri Il Müdürlügüne yaparlar.

2- Köy Hizmetleri Il Müdürlügü davet eden ve gelecek olan sahislar hakkinda tanzim ettigi sorusturma fislerini subemize gönderirler. Anilan fisler doldurularak Köy Hizmetleri Il Müdürlügüne iade edilir.

3- Köy Hizmetleri Il Müdürlügü tekamül eden evraklari Içisleri Bakanligina sunar.

4- Içisleri Bakanligi ayni sahislar hakkinda Valiligimize gerekli tahkikatin yapilarak neticesinin bildirilmesi için emir gönderir.

5- Emre istinaden; Davet edenler ve ülkemize gelmek isteyenlerin ilisik kayitlarinin bulunup bulunmadigi, Güvenlik, Asayis, Mali ve Narkotik Sube Müdürlükleri ile Genel Bilgi Toplama Büro amirligine yazili olarak sorulur.

6- Gelen cevaplar neticesi tahkikat hakkinda Içisleri Bakanligina bilgi verilir.

Bu yazismalar neticesi göçmen adayi bulundugu ülkenin Türk temsilciliginden göçmen vizesi alarak yurdumuza gelir. Ülkemize Gelen Sahislar Hakkinda;

1- Dilekçeleri alinir.

2- Kimlik Tespiti ve Olay Yeri Inceleme Sube Müdürlügünce parmak izi ve fotograflari aldirilir.

Islemlerin sonuçlari Köy Hizmetleri Il Müdürlügü ve MIT Bölge baskanligina yazilir. MIT görevlilerince yazili mülakat yapildiktan sonra Köy Hizmetleri Il Müdürlügüne sahislar evraklari ile birlikte müracaat ettirilir ve anilan Il Müdürlügünce kendilerine Muhacir Kagidi verilir. Sahislarin durum ve temaslarinin kontrol altina aldirilmasi için ikamet ettikleri Ilçe Emniyet Müdürlügüne yazi ile yazilir.

Muhacir kagidi alan göçmenler, belgeyi aldiktan itibaren 1 yil içerisinde T.C vatandasligina kabul edilirler.

4- Yabancinin suç kaydinin bulunup bulunmadigi;

a- Istanbul C.Bassavciligina

b- Istihbarat Sube Müdürlügüne

c- Terörle Mücadele Sube Müdürlügüne

d- Narkotik Sube Müdürlügüne

e- Asayis Sube Müdürlügüne

f- Genel Bilgi Toplama Büro Amirligine, yazili olarak sorulur.

Tahkikati tamamlanana evrak Içisleri Bakanligi?na arz edilir. 403 Sayili Türk Vatandasligi kanuna göre Yabanci Uyruklu sahislarin Türk Vatandasligina alinmalari için Türk soylu olanlara en az 2 yil Türk Soylu olmayanlara ise 5 yil Türkiye'de kesintisiz ve kanuni ikamet etmis olma sarti getirilmistir. Kanunun getirdigi bu hükümden dolayi vatandaslik tahkikatlarinda Yabanci uyruklu sahislarin soy durumlarini tespiti büyük bir önem arz etmektedir. Bu tespit Yurt disindaki temsilciliklerimizce yapilmaktadir. Ancak Irak?ta temsilciligimizin bulunmamasi sebebi ile Irak vatandaslarinin soy tespit islemleri Içisleri Bakanligi Nüfus ve Vatandaslik Isleri Genel Müdürlügünün 22.02.1993 gün ve 27525 sayili genelgeleri uyarinca Subemiz tarafindan yapilir.

Bu durumda olar Irak vatandaslarinin soy tespit islemleri Irak Türkleri Kültür ve Yardimlasma Dernegi tarafindan verilerek ilgilinin Türk soylu oldugunu belirtir belge ile yapilir. T.C. Vatandasi olup da vatandasligimizi korumak kaydiyla baska bir devletin vatandasligina geçmek için izin talebinde bulunan sahislar hakkindaki güvenlik tahkikati da tarafimizdan aynen T.C Vatandasligina geçmek isteyen yabancilarin tahkikatlari gibi yapilir. Ayrica sahislarin kayitli bulunduklari Nüfus Müdürlüklerinden açiklamali nüfus kayit örnegi istenerek bir sureti Bakanligimiza aktarilir.

İLTİCA MASASI

Iltica masasinda, irk, dini, milliyeti, belli bir toplumsal gruba siyasi düsünceleri nedeni ile takibata ugrayacagindan hak olarak korktugu için Vatandasi oldugu ülke disinda bulunan ve vatandasi oldugu ülke himayesinden istifade edemeyen veya korkudan dolayi istifade etmek istemeyen yada uyrugu yoksa ve önceden ikamet ettigi ülke disinda bulunuyorsa oraya dönmeyen veya korkusundan dolayi dönmek istemeyen Yabancilarla ilgili islemler yapilir. Yapilacak islemler sirasiyla ;

A- Iltica Eden Sahislardan Istenen Belgeler;

1- Dilekçe (Valilik Makamindan Havalesi)

a- Legal giris yapmis ise bulundugu il Valiligine

b- Illegal giris yapmis ise giris yaptigi il Valiligine 5 gün içinde

2- 2 suret Pasaportunun tercümesi ve fotokopisi

3- 2 suret kimlik tercümesi ve fotokopisi

4- Mahalle Muhtarligindan ikametgah ilmuhaberi

5- 4 adet fotograf

B- Iltica Eden Sahislar Hakkinda Yapilan Islemler;

1- Iltica talebinde bulunan yabancilara ait evrakla kayda alinarak dosya açildiktan sonra sahislar fotograf ve parmak izi aldirilmak üzere kimlik Tespit ve Olay Yeri Incele Sube Müdürlügüne gönderilir.

2- Parmak izinden gelen sahislarin Mülteci-Siginmaci kayit formlari doldurulur.

3- Mülteci- Siginmaci kayit formlari doldurulduktan en az 2 gün sonra Mülteci-Siginmaci mülakat formu doldurulur.

4- Bu islemler yapilirken sahislara kendi el yazilari ile Mülteci Siginmaci mülakat formlari doldurtulur.

5- Tekamül eden dosya Içisleri Bakanligina arz edilir ve gelen emre göre hareket edilir.

C-Illegal Yollardan Yurdumuza Giris Yapip Üçüncü Ülkeye Vize Temin Eden Sahislar Hakkinda Yapilan Islemler;

1- Sahislarin dilekçeleri Lasse-Passe ve vize fotokopileri alinir.

2- Sahislarin Subemizde ifadeleri alinarak haklarinda tanzim edilen tahkikat evraklari ile birlikte mevcutlu olarak Cumhuriyet Bassavciligina gönderilir.

3- Serbest birakilmalari halinde durumlari Içisleri Bakanligi'na arz edilir. Gelen cevaba göre islem yapilir. Bu sekilde ilimizden 1995 yalinda 33 yabancinin ,1996 yilinda 120 yabancinin üçüncü ülkelere çikislari saglanmistir.

ÖLÜM MASASI

Ölüm masasi ülkemizde vefat eden yabancilarin islemlerini asagida belirtilen esaslara göre yapar;

1- Ölen yabanci hakkinda Belediye Saglik Isleri Müdürlügünce mernis ölüm tutanagi tanzim edilir.

2- Tanzim edilen tutanak ilgili Nüfus Müdürlügüne gönderilir ve çok dilli ölüm tutanagi düzenlenir.

3- Nüfus müdürlügü yabancinin çok dilli ölüm tutanagini, mernis ölüm tutanagini ve pasaportunu subemize gönderir.

4- Alinan evraklardan birer suret ve Pasaportu ilgili oldugu konsolosluga gönderilir.

5- Bu evraklardan birer surette Dis Isleri Bakanligi?na sunulur ve Bakanligimiza bilgi verilir

EVLILIK MASASI

Evlilik masasinda yapilan islemler;

1- Evlendirme memurlugundan gelen evraklar Yabanci ikametli ise Subemiz arsivine kaldirilir.

2- Yabancinin ikamet numarasi yoksa Subemiz kalemi dolabinda muhafaza edilir.

DOĞUM MASASI

1- Dogumun oldugu Ilçe Nüfus Müdürlügünce tanzim edelin mernis dogum tutanagi ve çok dilli dogum tutanagi subemize gönderilir.

2- Tutanaklardan birer suret ilgilinin konsolosluguna ve Içisleri Bakanligina sunulur.

3- Evraklar, ikamet tezkeresi varsa anne ve ya babasinin arsiv dosyasina kaldirilir, Anne ve babanin ikamet tezkeresi yoksa Subemiz kalemi dolabinda muhafaza edilir.

KONSOLOSLUK MASASINDA YAPILAN ISLEMLER

Disisleri Bakanligindan gelen konsolos, Konsolos Yardimcisi ve Ateselerin göreve baslayis ve ayrilislari ile ilgili bilgiler, birer yazi ile istihbarat Sube Müdürlügü, Güvenlik Sube Müdürlügü ve Mit Bölge Müdürlügüne birer yazi ile bildirilerek evraklar Subemiz kaleminde muhafaza altina alinir.